Un blog cu si despre romani si Romania. Stiri si evenimente de toate felurile. Merita sa aruncati o privire. Nu costa nimic. :D

duminică, 11 iulie 2010

Derby local! 5-1

Vali Badea, Hadnagy, William (Shakespeare) cu două goluri și un nou sosit (cred că Radu e prenumele lui) au fost autorii golurilor Steagului din victoria cu 5-1 în fața tinerilor Forexului. Debut fericit aşadar pentru cuplul Daniel Isăilă – Dănuţ Oprea.

Meciul a debutat cu o explozie angelică a inelelor de la dozele de bere după care ai noștri au deschis scorul repede. După o centrare în careu venită de la Bădoi și o tentativă de foarfecă eșuată a lui Ilyeș, mingea a sărit în șase metri la Badea care a șutat violent. Mingea a lovit un “pădurar” în picior aflat pe linia porţii şi a ricoşat în plasa de sus.

Iertat să-mi fie că nu mai reţin ordinea sau desfăşurarea exactă a fazelor, dar scorul a fost majorat pare-mi-se de Atty Hadnagy care a reluat cu capul, nemarcat, din mijlocul careului, o centrare perfectă. William, al cărui joc încântător ne-a făcut să-l alintăm “Shakespeare”, a majorat la 4-o. Mai întâi a fost servit cu o centrare la firul ierbii de Badea acesta trebuind doar să cadreze mingea. Apoi, după un schimb rapid de pase în flancul drept, mingea ajunge la William care după un dribling scurt șutează sănătos în ațe. (mulțam pentru lămuriri unui stegar mai atent decât mine).

La pauză a fost 4-0 pentru Steagu’. Dacă în prima repriza Hadnagy şi Ilyeş au fost schimbaţi după ce scoru’ era deja vreo 3-0, cel din urmă lăsându-i banderola lui Oros, care la rândul lui i-a lăsat-o lui Ionescu, Cristi după ce a ieşit de pe teren în a doua repriză a luat şi banderola cu el lăsând echipa fără căpitan.

În a doua repriza lucrurile sau mai “ardelenizat” şi stegarii au mai reuşit un singur gol. Unul din noii veniţi la echipă, a fost mai rapid ca portarul Forexului şi a trimis mingea spre poartă înainte că “pădurarul” s-o poată lua în braţe. Spre final Forexul reuşeşte golul de onoare în urma unui duel unu la unu cu portarul Kajcsa undeva pe la 20 de metri de poartă. Mingea s-a scurs lin în plasă.

Din unghiul în care eram aş zice că la meci au asistat aproximativ 700 de suporteri. La sfârşitul meciului, o parte din fani au discutat cu căpitanul Ilyeş şi antrenorul Isăilă asigurându-i pe aceştia de tot sprijinul în viitorul campionat care se anunţă ca fiind un punct de cotitură. Obiectivul este clar: menţinerea în prima ligă prin dăruire totală.

Următorul meci din presezon va avea loc miercuri cu Ceahlăul Piatra Neamţ. Meciul se va disputa tot de la orele 11. Dacă nu va ploua se va juca pe stadionul “Silviu Ploeşteanu”, în caz contrar pe “ICIM”. De asemenea, exista şansa ca vineri “stegarii” să mai joace amical, în compania unei echipe israeliene aflată în cantonament la noi în ţară.